Strona Główna
FAQ  Szukaj  Użytkownicy  Grupy Rejestracja  Zaloguj  Album

Poprzedni temat «» Następny temat
Pierwszy grow i kilka pytań raczkującego outdoorowicza
Autor Wiadomość
take_it_easy 

Wysłany: 2012-05-31, 01:06   Pierwszy grow i kilka pytań raczkującego outdoorowicza

Siemanko ludzie :o
Jeżeli piszę w złym miejscu to nie bijcie, poprostu przenieście a ja będę wiedział na raz następny :)
Lada dzień (a dokładnie jutro) dojdzie do mnie kilka nasionek i w związku z tym chciałbym zapytać was o kilka rzeczy które mnie nurtują mimo iż czytałem już kilka poradników jednak nie we wszystkich jest tak samo wszystko ujęte i mam trochę wątpliwości. Do rzeczy:
Nasionka na które czekam to:

5x Blue Mystic Automatic
3x Maxi Gom Automatic
2x Afrodite Automatic
2x Kannabia Special Automatic
2x White Domina Automatic

Wszystkie feminizowane.

Generalnie plan mam taki. Proszę, poprawiajcie mnie jakby coś było nie tak ;]

Gdy jutro odbiorę paczkę wrzucę nasionka do wody na 5-6 godzin po czym przeniosę je między chusteczki i zmoczę wszystko delikatnie wodą mineralną niegazowaną - w kranówce mam ogromne ilości kamienia a gdzieś wyczytałem, że lepiej takiej wody nie stosować do kiełkowania.
Mam już przygotowane 14 kubeczków po jogobellach, na każdym naklejona karteczka z nazwą odmiany tak, zeby mi sie nic nie pomieszało.

Na spotach które wybrałem jest raczej gleba marnej jakości tak więc postanowiłem, że wybiorę się jutro po 3 worki 50 litrowe gleby o ph 6,5 oraz że moje nowe dzieci będą dojrzewały w wiaderkach 10 litrowych (z dziurami na spodzie) zakopanych w ziemii tak, żeby się za bardzo nie rzucały w oczy. UWAGA UWAGA pytania czas zacząć :o

1. Czy jeżeli w docelowych wiaderkach 10 l będę używał mikroryzy w celu wzmocnienia rośliny w tych malutkich kubeczkach też powinienem ją zastosować czy tylko w tych wiaderkach w których dzieciaki spędzą większość życia? :) Jeżeli chodzi o Keramzyt którym planuje wysypać dna wiaderek docelowych to jakoś sobie nie wyobrażam, żebym coś takiego sypał do tych Jogobelli :D

2. W jednym z poradników przeczytałem, że w kubeczkach w których wysadzamy roślinke zaraz po kiełkowaniu, w tym przypadku kubeczkach po Jogobelli powinno się zrobić dziurki średnicy 5 mm - muszą być aż tak duże te dziurzyska czy mogą to być dziurki które zrobię pinezką z tablicy korkowej?

3. Gdy juz wsadzę kiełki do 14 kubeczków to jak rozumiem powinienem je postawić na parapecie tak? Mam pokój na poddaszu w związku z tym temperatura w nim jest dość wysoka (nawet w nocy) a co za tym idzie mam tym małym niemowlaczkom zrobić coś w stylu x godzin światła a później x godzin ciemności i ewentualnie chłodniejsze pomieszczenie?

4. Narazie kupiłem Biohumus Forte i PlantonK - myślicie, że wystarczy czy jeszcze pasowałoby coś dokupić?

5. Jeżeli chodzi o sam pomysł sadzenia w wiaderkach, czy to nie będzie wyglądało w ten sposób, że przy braku opadów deszczów będę musiał latać codziennie na spoty podlewać maleństwa?

6. Co sądzicie o odmianach? Myślicie, że nadadzą się dla początkującego hodowcy?

Jak sobie jeszcze coś przypomnę to zapytam :o
Z góry dziękówa za wszystkie rady i wszelką pomoc
Bless

#KapitanPlaneta
ARMIA KONOPNA

Wysłany: 2012-05-31, 07:43   Re: Pierwszy grow i kilka pytań raczkującego outdoorowicza

Cytat:

5x Blue Mystic Automatic
3x Maxi Gom Automatic
2x Afrodite Automatic
2x Kannabia Special Automatic
2x White Domina Automatic

Wszystkie feminizowane.

japierdole.... aż chce się zanucić "gdybym był bogaczem"

ad 1 , 2 ,3 :
Mikorezy nie uzywałem więc nie odpowiem.
Teraz jest już ciepło więc nie wiem czy jest sens bawić się z kubeczkami... jeśli masz taka możliwość to wsadź od razu kiełki do wiaderek. Nie jestem fanem przesadzania i uważam, że jeśli można tego uniknąć, nalezy to zrobić. Jesli jest taka możliwość to nie wkopuj wiaderek od razu, i wysadź z rana: słońce będzie ogrzewało ziemię przez cały dzień i uzyskasz wysoką temperature potrzebną do szybkiego wyjścia kiełka (przed pojawieniem się liści roślina nie potrzebuje światła tylko ciepła).
jesli nie masz możliwości posadzenia od razu we wiaderkach to napisz...

ad 4:
jest ok. jeśli masz dostęp do obornika to możesz zrezygnować z biohumusa

ad5:
a co to ma za znaczenie we wiaderkach czy nie... codziennie nie musisz latać, ale jak będzie susza i megaupał to co drugi musisz podlać tak czy tak.

ad6:
bardzo dziwne odmiany.... mało znane.

#Smacki 
ARMIA KONOPNA

Wysłany: 2012-05-31, 12:28   

Mikoryza ciekawy pomysł koniecznie napisz jak wpływa na roślinę, i na jej wzrost. Dawaj od razu do docelowych, ale w wiaderku też zrób dziurki.
Gleba kupna nie kupna dodaj dolomitu i jeśli masz tak zasobne fundusze na grow, zaopatrz się w perlit.
Jeśli dajesz obornik do gleby możesz zrezygnować z azofoski, ale nie z nawozów. Ło Panie

:/
Dokup jeszcze Ripen na ostatnią fazę kwitnięcia. Koniecznie wrzuć kilka zdjęć jak roślina rozwija się z tymi grzybkami, bo ciekawi mnie to. Z odmianami się nie spotkałem.

take_it_easy 

Wysłany: 2012-05-31, 17:52   

Doszły dziś nasionka.
Jako gratis dostałem 2x New York Diesel Auto - tego Pana chyba znacie? ;]
Odnośnie sadzenia od razu do docelowych doniczek wolałbym tego uniknąć z racji tego, że w ciągu najbliższego tygodnia zapowiadają u mnie jakieś obfite opady deszczu u mnie a nie wiem czy takim maleństwom by to nie zaszkodziło, chociaż w tych wiaderkach oczywiście na spodzie będą dziury w celu lepszego odprowadzania wody boje się, że tej wody może być za dużo. Spoty są oddalone od mojego domu jakieś 2-3 km - transport by nie zaszkodził kiełkom jakoś?
Nie wiem czemu ale jakoś byłbym spokojniejszy gdyby dzieciaki przesadzić do docelowych wiaderek gdy już trochę podrosną (tydzień od wykiełkowania?).

Jeszcze odnośnie tego gratisu to podejrzewam, że to są nasionka regularne ale nawet jak wyrosną chłopczyki będę sie cieszył - makumbo nadchodzę :)
Pomyślałem sobie, że jedno nasionko będzie rosło z mikroryzą a drugie bez tak żeby było widać różnicę. Zdjęcia wrzucę gdy tylko wyjdą z ziemii :)

Dziś nie miałem za dużo czasu ale jutro się wybiorę po ziemie, Ripen, Dolomit i Perlit - o dawkowanie będę pytał gdy już to wszystko kupie i przyjdzie czas nawożenia :)

Właśnie wrzuciłem nasionka do wody - pływają na powierzchni, mam je jakoś podtopić, żeby poszły na dno?
O północy planuje przeprowadzić akcje 'chusteczki' :D po czym wrzucę je do szafy, żeby miały ciemno

Bless ;]

edukator 

Wysłany: 2012-06-01, 04:12   

take_it_easy napisał/a:
w ciągu najbliższego tygodnia zapowiadają u mnie jakieś obfite opady deszczu u mnie a nie wiem czy takim maleństwom by to nie zaszkodziło

Zaszkodzi. Zaczekaj na dobrą pogodę, tak aby nie trzymać ich w domu tylko od razu na out.

Wiadra/torby są potrzebne gdy masz podmokły albo piaszczysty teren. Jeżeli ty masz tylko glebę kiepskiej jakości to takie zabezpieczenia są niepotrzebne i tylko przeszkadzają.
Jeżeli jednak musisz trzymać w wiadrach to, gdy masz podmokły teren nie robisz dziurek w wiadrze tylko ładujesz na spód ~10 cm keramzytu.

Cytat:
transport by nie zaszkodził kiełkom jakoś?
...
Jeżeli chodzi o Keramzyt którym planuje wysypać dna wiaderek docelowych to jakoś sobie nie wyobrażam, żebym coś takiego sypał do tych Jogobelli
...
W jednym z poradników przeczytałem, że w kubeczkach w których wysadzamy roślinke zaraz po kiełkowaniu, (...) powinno się zrobić dziurki średnicy 5 mm - muszą być aż tak duże te dziurzyska czy mogą to być dziurki które zrobię pinezką z tablicy korkowej?

Przy transporcie musisz uważać aby nie złamać kiełków, nie trzymać na świetle i nie wysuszyć.
Ja preferuje wysadzanie na out z kubeczków jednorazowych (ich podziurawiony rozgrzanym gwoździem spód pokrywa obowiązkowo 1 cm warstwa keramzytu).

Cytat:
Jeszcze odnośnie tego gratisu to podejrzewam, że to są nasionka regularne ale nawet jak wyrosną chłopczyki będę sie cieszył - makumbo nadchodzę :)

Posadź je w oddzielnym, daleko oddalonym miejscu, bo jak będziesz nieuważny i pechowy to Ci faceci zapłodnią panienki i będzie po sensimilli.

Cytat:
Pomyślałem sobie, że jedno nasionko będzie rosło z mikroryzą a drugie bez tak żeby było widać różnicę.

Nie będzie to dobre porównanie bo to są różne rośliny, takie testy robi się na klonach. Tak czy inaczej, jakieś info z tego wyciągniesz, zwłaszcza gdy porównasz korzenie.
Mikoryza działa bardzo pozytywnie lecz tylko w uprawach organicznych, a ty chcesz im lać Planton K i Ripen czyli czystą chemię.
Musisz wybrać - albo 100% organika i mikoryza albo chemia i bez mikoryzy.

Cytat:
Właśnie wrzuciłem nasionka do wody - pływają na powierzchni, mam je jakoś podtopić, żeby poszły na dno?

Nie musisz.

Cytat:
O północy planuje przeprowadzić akcje 'chusteczki' :D po czym wrzucę je do szafy, żeby miały ciemno

Lepiej gdzieś gdzie będą miały i ciemno i ciepło (ale nie gorąco!).

Cytat:
Czy jeżeli w docelowych wiaderkach 10 l będę używał mikroryzy w celu wzmocnienia rośliny w tych malutkich kubeczkach też powinienem ją zastosować czy tylko w tych wiaderkach w których dzieciaki spędzą większość życia?

Zazwyczaj wystarczy zaaplikować 1 raz i po sprawie, ale można dać 2 i więcej razy (nie da się tego przedawkować).
Ja daję do kubeczków i w doniczki/miejsce docelowe.

Cytat:
Gdy juz wsadzę kiełki do 14 kubeczków to jak rozumiem powinienem je postawić na parapecie tak? Mam pokój na poddaszu w związku z tym temperatura w nim jest dość wysoka (nawet w nocy) a co za tym idzie mam tym małym niemowlaczkom zrobić coś w stylu x godzin światła a później x godzin ciemności i ewentualnie chłodniejsze pomieszczenie?

Trzymasz je w domu tylko żeby podrosły i wysadzasz prędko na out, bo za ~2 tygodnie od kiełka zaczyna się flow i do tej pory krzak musi się rozrosnąć.
Gdy będzie kiepska pogoda (brak słońca) musisz zapalać im lampę, np. 2-3 (lub więcej) świetlówki kompaktowe 27W, barwy ZIMNY biały.

Co do odmian, to wszystkie są AF, więc mają geny Cannabis Ruderalis przez co powinny być łatwe w uprawie, IMO.

take_it_easy 

Wysłany: 2012-06-01, 22:45   

Dzięki serdeczne za tak długą, obszerną i przede wszystkim konkretną odpowiedź.
Dziś o 10 wrzuciłem nasionka na chusteczki i przed chwilą podlałem bo zauważyłem, że górna warstwa chusteczki trochę wyschła. Podlałem pilnując by nie było nadmiaru wody, żeby poprostu było wszystko wilgotne.
Zastanawiam się czy jutro nie zmienić chusteczek na nowe. Wszystko jest zamknięte w szafce gdzie jest ciepło a zarazem ciemno.
Jezeli chodzi o mój teren mam mnóstwo piaszczystych i trochę podmokłych terenów a jednocześnie, na jesieni byłem za granicą także nie mogłem przygotować spotów wcześniej dlatego chyba te wiadra bedą dobrym rozwiązaniem.
Ja i tak w tych kubeczkach nie planowałem tego długo trzymać, maksymalnie tydzień, żeby coś trochę z ziemii wyszło a po tygodniu wrzucić na spoty. Wczoraj porobiłem dziury w tych kubeczkach na spodzie rozżarzoną końcówką lufy - średnica 5 mm :) W każdym kubeczku jest z 5-6 dziur
Odnośnie mikoryzy zrobie tak jak mówisz, postawie na 100% organika biohumus forte nie zaszkodzi moim roślinom które będą się wspomagały mikoryzą?

Dziś byłem w sklepie ogrodniczym i kupiłem mikoryze firmy Biopan uniwersalną 100 ml gdzieś za 18 zł, na opakowaniu pisze, że wystarcza na 20 roślin ale z kolei z tyłu opakowania jest tabelka z której idzie wywnioskować, że na małą roślinę wystarczy 5 ml a na dużą 10/15 ml. Nada się ta mikoryza?
Kupiłem też ziemie firmy EkoZiem uniwersalną do kwiatów i warzyw tyle, że była tylko i wyłącznie o ph 5,5-7 - kupiłem ją z myślą, że jeżeli najwyżej nie będzie sie nadawała do moich pomidorków dam ją mamie :D a sam poszukam w innych ogrodniczych taką 6-6,5 ph lub ewentualnie zwiększe/zmniejsze pH za pomocą wapna dolomitowego. Chcąc zwiększyć pH o jeden punkt dodajemy 375 ml drobnego wapna dolomitowego na 30l gleby, pytanie za 100 punktów - co zrobić by pH ziemii zmniejszyć o jeden punkt? Czytałem, że sok z cytryny pozwoli zbić PH gleby tylko ile go muszę wlać na litr ziemii ?
Z tego co się orientowałem ph ziemii powinno być w granicach 6-6,5 a tutaj mam trochę większy zakres i nie wiem, doradźcie :)

A jak się sprawa ma z miernikami ph gleby - warto się w coś takiego zaopatrzyć? Wiem, że średniej klasy miernik można dostać już za 200 zł jednak nie wiem czy jest sens biorąc pod uwagę, że to mój pierwszy grow.

Pogoda narazie nie sprzyja tak więc muszę się chyba przygotować na kupno tych świetlówek - ile by się zdało świetlówek na 14 pomidorków, w jakiej cenie dostanę jedną taką 27W, jakiej firmy szukać najlepiej i przede wszystkim będę chyba musiał wymyślić jakiś sposób mocowania tych świetlówek?

Bless ;]

edukator 

Wysłany: 2012-06-02, 18:52   

take_it_easy napisał/a:
Zastanawiam się czy jutro nie zmienić chusteczek na nowe.

Nie musisz.

Cytat:
Odnośnie mikoryzy zrobie tak jak mówisz, postawie na 100% organika biohumus forte nie zaszkodzi moim roślinom które będą się wspomagały mikoryzą?

Mikoryzie (i innym organizmom w ziemi) szkodzą tylko nawozy sztuczne (mineralne).
Biohumus Forte to nawóz organiczny na veg.
Na flow kup coś w growshopie, lepiej coś mocniejszego niż Biohumus do Kwitnących, np. coś firmy BioBizz.

Cytat:
... kupiłem mikoryze firmy Biopan uniwersalną 100 ml gdzieś za 18 zł, na opakowaniu pisze, że wystarcza na 20 roślin ale z kolei z tyłu opakowania jest tabelka z której idzie wywnioskować, że na małą roślinę wystarczy 5 ml a na dużą 10/15 ml. Nada się ta mikoryza?

Jest ok, na sadzonki zastosuj małą dawkę, w donicach docelowych daj dużą. Możesz też olać to dawkowanie i posypać mikoryzy ile Ci się podoba.

Cytat:
Kupiłem też ziemie firmy EkoZiem uniwersalną do kwiatów i warzyw tyle, że była tylko i wyłącznie o ph 5,5-7 (...) Chcąc zwiększyć pH o jeden punkt dodajemy 375 ml drobnego wapna dolomitowego na 30l gleby, pytanie za 100 punktów - co zrobić by pH ziemii zmniejszyć o jeden punkt? Czytałem, że sok z cytryny pozwoli zbić PH gleby tylko ile go muszę wlać na litr ziemii ?
Z tego co się orientowałem ph ziemii powinno być w granicach 6-6,5 a tutaj mam trochę większy zakres i nie wiem, doradźcie :)

Ja bym się nie bawił w stabilizowanie pH na punkty ;) tylko zmieszał tą ziemię z Dolomitem w proporcji:
1 część Dolomitu na 5-6 części ziemi
Potem to dobrze wymieszać. Po 2h zmierzyć pH i dosypać trochę Dolomitu gdy pH < 6.5.
Sypiąc Dolomit nie da się wyjść poza pH 7, bo sam Dolomit ma pH = 7, więc bez stresu.
Optymalne pH do uprawy w ziemi to 6.5-7.0.

Cytat:
A jak się sprawa ma z miernikami ph gleby - warto się w coś takiego zaopatrzyć? Wiem, że średniej klasy miernik można dostać już za 200 zł ...

W dużych marketach w dziale ogrodniczym są mierniki pH za ~10zł, o takie:
http://alleogrodniczy.pl/...k-ph-ziemi.html

Cytat:
Pogoda narazie nie sprzyja tak więc muszę się chyba przygotować na kupno tych świetlówek - ile by się zdało świetlówek na 14 pomidorków, w jakiej cenie dostanę jedną taką 27W, jakiej firmy szukać najlepiej i przede wszystkim będę chyba musiał wymyślić jakiś sposób mocowania tych świetlówek?

Kup 2-3 zwykłe świetlówki kompaktowe (wkręcane w normalne gwinty), najmocniejsze jakie dostaniesz (ja w markecie widziałem 27W) i powinno wystarczyć. Zamontuj je poziomo, aby świeciły na rośliny jak największą powierzchnią.

take_it_easy 

Wysłany: 2012-06-03, 14:46   

Jestem w ciężkim szoku, właściwie 24 godziny po rozpoczęciu akcji 'chusteczki' nasionka wypuściły kiełki, najpierw New York Diesel Auto a później trochę wolniej reszta.
Na chwilę obecną nie mam keramzytu, Dolomitu i miernika pH, dopiero jutro kupię. Nic się nie stanie jak kiełki poczekają do jutra? Kilka z nich jest naprawdę długich a ja ciągle podlewam tak żeby chusteczki były wilgotne.
Odnośnie mieszania tej ziemii z Dolomitem, jak możesz napisz mi co rozumiesz pod '1 część dolomitu na 5-6 części ziemii' np pod postacią X ml dolomitu na 1 l ziemii :)
Keramzyt wsypywać na spód kubeczków i później spód wiaderek tak?

Pogoda jest już trochę lepsza ale mimo wszystko rozejrzę się jutro za tymi świetlówkami. Wpadł mi pomysł, że przymocuje je poprostu na brytfance do pieczenia - tak jak to widać na projektach pc boxów.

take_it_easy 

Wysłany: 2012-06-04, 20:20   

Witajcie :)
Nie mogę już edytować ostatniego posta dlatego piszę nowego.
Dziś wrzuciłem nasionka do kubeczków, wcześniej do ziemii o ph 5,5-6,5 (w taką się dziś zaopatrzyłem, wydaje mi się, ze będzie lepsza od ziemi 5,5-7) wsypałem dolomit - 1 duża łyżka na litr ziemii, na spód kubeczków wsypałem keramzyt i wszystkie kubeczki postawiłem na parapecie.
Dręczy mnie tylko jedna myśl, że mogłem za dużo podlać, pod kilkoma kubeczkami gdy podniosłem po dłuższej chwili zobaczyłem wode, odsączyłem ile mogłem ściskając kubeczki i trochę tej wody wypłynęło.
Czy nasionka nie zgniją jak przez moją nieuwagę poleżą jakiś czas w "błotku"?
Jeszcze jedno, gdy podlałem poziom ziemi sie obniżył i kubeczki nie są pełne (logiczne :D ), dosypać trochę ziemii tak by były pełne?

edukator 

Wysłany: 2012-06-05, 21:40   

take_it_easy napisał/a:
Dręczy mnie tylko jedna myśl, że mogłem za dużo podlać, pod kilkoma kubeczkami gdy podniosłem po dłuższej chwili zobaczyłem wode, odsączyłem ile mogłem ściskając kubeczki i trochę tej wody wypłynęło.
Czy nasionka nie zgniją jak przez moją nieuwagę poleżą jakiś czas w "błotku"?

Zobaczymy ;P
Raczej przeżyją, chyba że ściskając połamałeś korzenie. Na przyszłość, odsączanie można robić stawiając kubeczek na czymś co dobrze chłonie wodę, np. szmata, papier. Woda przepłynie na zasadzie kapilarności. Gdy cała szmata zamoknie musisz położyć nową - suchą.

Cytat:
Jeszcze jedno, gdy podlałem poziom ziemi sie obniżył i kubeczki nie są pełne (logiczne :D ), dosypać trochę ziemii tak by były pełne?

Tak, ale dopiero gdy wyjdą z ziemi, IMO.

take_it_easy 

Wysłany: 2012-06-07, 13:19   

Póki co słońca u mnie jak na lekarstwo, chciałem kupić świetlówki kompaktowe w barwach zimny biały - dosłownie w całym mieście nie było barw zimny biały, wszędzie były warm white, schodziłem wszystkie markety, media experty itp itd...
Raczej mało prawdopodobne ze połamałem korzenie bo to były same kiełki praktycznie a ściskając starałem sie to robić z wyczuciem ;D
Tak więc wracając do pomidorków to póki co w 4/13 coś się zaczęło dziać, największa jest Kannabia special - trochę ją wyciąga do góry, wygląda jak mini palma - wrzucę zdjęcie później, druga Kannabia Special próbuje wydać na świat dwa listki ale blokuje skorupka, później NYD i Afrodite Automatic. U reszty grobowa cisza.
Mam powody do niepokoju?

N1K 

Wysłany: 2012-06-07, 21:54   

Jak Twoim zdaniem mają dużo słońca to nie masz czego się obawiać, że się wyciągają, zawsze możesz je głębiej wkopać. Na razie nic tylko czekać. ;]

take_it_easy 

Wysłany: 2012-06-07, 23:59   

Kiełki w ziemii od 5 czerwca, na początku nie miały dużo światła gdyż cały czas padał deszcz a nie miałem żadnych świetlówek, w ostatnim czasie dopiero zaczynają łapać słońce

Poniżej wrzucam zdjęcia tych u których "coś się dzieje" - co sądzicie?

edukator 

Wysłany: 2012-06-08, 04:23   

Jest ok, ale szybko dokup świetlówki, jak nie ma białego zimnego to może być ciepły.

take_it_easy 

Wysłany: 2012-06-08, 16:36   

edukator, jakie te świetlówki, chodzi mi o WAT? 25W? najlepiej, żeby nie były za drogie, takie żeby się tylko nadały do doświetlania pomidorów w razie deszczu.
Wrzucam zdjęcia moich pomidorów, dziś było troche słońca z rana i nowe wyszły z ziemii.
Martwi mnie Kannabia Special #2 - wyglada jakby była czymś sklejona, zwilżyć trochę wodą, żeby puściło?
Z NYD też coś się chyba niedobrego dzieje, częmu tak leży? Afrodite też jakaś marniusieńka... :(
PS. Czy tylko ja widzę te dodane zdjęcia w jakimś innym, dziwnym systemie kolorów? Dopiero po kliknięciu na nie wyglądają normalnie... Rozdzielczość zdjęć to 1000x750

Odpowiedz do tematu